در کلام نمی‌گنجد

می‌پرسد ارزش دوستی برای تو چه‌قدر است، صدایش در گوشم می‌پیچد، سکوت می‌کنم، گویی کسی در دلم چنگ می‌اندازد، همیشه وقتی جواب سوال‌های مهم را نمی‌دانم همین اتفاق می‌افتد، حس و حالم مثل وقتی‌بود که معلم علوم وارد کلاس می‌شد و اولین اسمی که صدا می‌زد اسم من بود، از جا بلند می‌شدم و تمام قد می‌ایستادم و او همان قسمتی را می‌پرسید که هیچ‌وقت فکر نمی‌کردم سوال امتحان باشد.

فکر می‌کنم که مگر دوستی واحد اندازه‌گیری دارد؟ اگر دارد من واحدی غیر از واحدهای اندازه‌گیری معمول متر و سانتی‌متر و کیلو و تن و از همین دست نمی‌شناسم، واحدهای دیگری هم هست که مربوط به مکالمات دوران کودکی‌ست، به اندازه‌ی ستاره‌های آسمان، به اندازه‌ی تمام آب‌های تمام دریاها و اقیانوس‌های جهان به اندازه‌ی تمام دانه‌های شن‌ تمام ساحل‌های دنیا، اما تمام این‌ها را هم اگر بشماری روزی تمام می‌شود و بازهم ارزش واقعی دوستی را بیان نمی‌کند، اگر بگویم بی‌نهایت باز هم جواب خوبی نیست، چون واژه‌ی بی‌نهایت آن‌قدر در مکالمات روزمره استفاده می‌شود که ارزش واقعیش را از دست داده و جان کلام را بیان نمی‌کند.

می‌گویم بگذار کمی فکر کنم تا جواب مناسبی برای سوالت پیدا کنم، می‌گوید اگر کسی بگوید می‌خواهم فکر کنم یعنی که قصد ندارد جواب بدهد یا اینکه نمی‌خواهد حقیقت را بگوید، انگار دست و پایم را بسته‌اند عاجزم از پاسخ دادن کاش بلد بودم پرحرفی کنم و از زیر سوال‌های سخت فرار کنم اما افسوس که مجبورم مثل همان دانش‌آموز به ظاهر تنبل بگویم اجازه! جواب سوال را نمی‌دانم و یک یا چند نمره‌ی منفی بگیرم.

/ 6 نظر / 9 بازدید
منیر

اعتراف کردن به اینکه دوست ؛ اکسیژن است ، سخته ! خیلی سخت . اگه بفهمه خودشو دریغ میکنه و آدم بی اکسیژن میمیره .

مجید

درود . سخت است تصور این باور که دوستی هم معیار اندازه گیری دارد . راستش اما این روزها هیچ چیزی عجیب نیست ! شاد باشید و مانا .

درخت ابدی

يه راهش هم اينه كه پاي دشمني رو بكشي وسط و تاثيراتشون رو با هم مقايسه كني. چيزي كه در كلام نگنجه هنوز به مرحله‌ي شناخت نرسيده.

باغبان جهنم

سلام سوالی که پاسخ ش کلام نیست . شاید نگاه ... شاید ...

رها

ارزش دوستی ، واحد اندازه گیری؟ سوالش بی ربط بود به نظرم نه مهم. حواب خوبی دادی مهم نیست نمره ات چقدر بشه