مثال‌های نقض شما را جهت آرامش روح نیازمندیم

بارها و بارها شنیدیم و خواندیم که "پشت سر هر مرد موفق زنی ایستاده‌ست" احتمالا ایستاده بامشت! چه‌قدر ما نازیم که تمام موفقیت‌های دنیا را به زنان پشت پرده نسبت می‌دهیم زنانی در نقش آشپز یا ظرف‌شور یا بسیار لوند و دلبرانه برای آرامش خاطر مردان. دوست دارم بدانم آیا مردانی هستند که همسرانشان را در تصمیم‌گیری‌ها شریک کنند بدون جنگ و خونریزی؟ بدون لجبازی؟ شاید باشند خداوند آن‌ها را تکثیر بفرماید، آمین!

اما پشت سر زن‌های موفق چه کسی ایستاده؟! زن دیگری آیا؟ مادرآیا؟ نمی‌دانم تجربه و دیده‌ها و شنیده‌ها به من می‌گوید مادرها نقش تعیین کننده‌ایی در سیاه‌بخت کردن دخترانشان دارند.(س سیاه را با تشدید بخوانید) مادرها دخترانشان را به تحمل و صبوری تشویق می‌کنند  و با جمله‌ی تمام مردها همینند آن‌ها را به تحمل زندگی‌های مشترک سخت وطاقت‌فرسا تشویق می‌کنند گاهی می‌گویند مادر نشدی که بدانی و این‌را چماقی می‌کنند برفرزندانشان، ولی پدرها می‌توانند دخترانشان را به اوج شکوفایی و موفقیت برسانند، پدرهای حامی آن‌هایی که ویژگی‌های برجسته دخترانشان را به آن‌ها گوشزد می‌کنند و آن‌ها را با کوله‌باری از اعتمادبه‌نفس راهی جامعه می‌کنند ، بهترین پدرهای عالم‌ند.

با زنی ملاقات کردم که بیشتر از هفتادسال سن دارد، زنی هنرمند و قوی که هنوز ردپای زیبایی‌های جوانی در چهره‌ش پیدا بود. زنی که به خاطر داشتن ذهن خلاق و هنرمندش در بین دوستان و آشنایان جایگاه ویژه‌ایی دارد و امروز وقتی از موفقیت‌هایش صحبت می‌کرد با خنده از جمله‌های تحقیرآمیز همسر مرحومش یاد می‌کرد و درپایان داستان تاکید کرد که هرچه دارد از پدرهنرمندش دارد.

همسران می‌توانند بدترین خاطرات را برای زنانشان رقم بزنند تحقیر در اوج موفقیت، و چه زنی باشد چه‌قدر قوی و محکم که در مقابل تحقیرها واکنش نشان ندهد و ادامه دهد و مادری نباشد که بگوید هوای همسرت را داشته باش نگذار که کارهای سنگین تو به زندگی مشترکتان لطمه بزند، بیشتر در خانه بمان تو که نیازی به کارکردن نداری به همسرت برس نکند که از دست برود، آیا زندگی مشترک در این جمله معنای دیگری غیر از پختن و شستن و برطرف کردن نیازهای تنانی همسران است؟!

هرچه می‌گردم پشت سر زنان موفق مردی غیر از پدر و زنی غیر از دوستان همجنس دلسوز نمی‌بینم.

جمله‌های یاس در گوشم زنگ می‌زند، پیاده‌روی هرروز را فراموش نکن وقتی راه می‌روی با خودت تکرار کن که قوی هستی و می‌توانی، توانایی‌هایت را با یاد بیاور تو می‌توانی! قوی باش.

من می‌توانم! من می‌توانم از این باتلاق بدبو نجات پیدا کنم اما امیدم دیگر به هیچ‌کس نیست و این اوج تنهایی یک آدم‌ست وقتی هیچ پناهی غیر از شانه‌های خود ندارد.

 

/ 12 نظر / 11 بازدید
نمایش نظرات قبلی
منیر

سلام عزیز شک دارم ماهی جان تو با این همه عصبانیتی که الان داری ( اگر اشتباه درنیافته باشم لحن قلمت رو ) گوشی برای شنیدن مثالهای نقض داشته باشی . جیب من پر از حرفهایی هست که شما الان نمیخای بشنوی . نقش مادر خیلی مهمه . خیلی . و درک " اصل مهم " در زمان عصبانیت ممکن نیست .

منیر

اگر هم اشتباه فهمیدم که خب نظر قبلی رو بی خیال .یه بغل بده فعلن [بغل]

درخت ابدی

این‌جور مواقع بهتره آدم دنبال نمونه‌های کلی مورد تایید نگرده و سعی کنه موقعیت خودش رو حلاجی کنه٬ چون در غیر این صورت باعث یاس و نومیدی می‌شه.

مسافریادگیرنده

ماهی جان این روزها قشنگ تر از همیشه می نویسی! خیلی این پست را دوست داشتم. به جمله های یاس اعتقاد وایمان دارم. و همچنین اعتقاد دارم که پشت سر هر مرد موفق زنی ایستاده.

فریناز

تلخه ولی متاسفانه به نظرم همه انسانها کم و بیش تنها هستند.

Yas

بگذرد این روزگارِ تلخ‌تر از زهر بار دگر روزگار چون شکر آید،

فرزانه

متاسفم که باهات موافقم [ناراحت] ولي نا اميد نيستم اميدوارم به قدرت زنانگي

ميله بدون پرچم

سلام "پشت سر هر مرد موفقي زني ايستاده است" گوينده اين جمله مي تواند از ميان اين گزينه ها باشد و بسته به گوينده معناي خاصي مد نظر است: 1- مجريان تلويزيون و امثالهم كه متاثر از ايدئولوژي رسمي هستند: يعني اولن خانم ها تشريف ببرند اون پشت سر جاشون ثانين اون پشت كه جاي بدي نيست شما ها هم شريكيد و الي آخر 2- مصاحبه هاي مطبوعاتي با آدم هاي گنده: يعني من دارم از همسرم و مادرم تشكر مي كنم...همين! 3- جاي ديگري هم هست!؟ و اما بعد به نظرم زنان و مردان موفق در زمينه اي كه توفيق يافته اند مديون همت خودشان هستند و اگر در عكس و تصوير پشت سرشان كسي ديده مي شود صرفن حضوري تعارفانه است!

مهرگان

ماهی جان تنها حرف من و شعار زندگی خودم اینه : "اگزیستانسیالیست باش تا رستگار شوی" [پلک]

زرى

به نظرم نمى شه حكم كلى داد ، ما همه متاثر از قدرت و ضعف آدم هاى دور و برمان هستيم ، يك مادر ضعيف همان قدر فاجعه ست كه يك پدر ، اما شك ندارم كه پدر ها نقش تعيين كننده اى در زندگى دخترها دارند.